Moskwa wieczorem
Plac Gagarina i Leninski prospekt
Moskwa z lotu ptaka
Sztuczny ogni


Moskwa wieczorem

    Długi spacer po nocnej Moskwie proponuję rozpocząć od Arbatu. Przejdziemy od niego do Kremla, zajdziemy na Plac Czerwony, i przespacerujemy się ulicą Twerskaja.
    Punktem wyjścia może być ulica Stary Arbat - ulica przeznaczona tylko dla ruchu pieszego. Chcąc się tu dostać, należy dojechać do stacji "Arbatskaja" (linia "Arbacko-Pokrowska), albo "Filowskaja" (bez różnicy), po wyjściu ze stacji trzeba skręcić w lewo. Znajdujemy się na początku ulicy "Nowy Arbat". Następnie dochodzimy do restauracji "Praga" i przechodzimy po przekątnej w lewo, i na końcu skręcamy w prawo.
    Jeśli turysta nie dysponuje większą ilością wolnego czasu, może swój spacer rozpocząć już tutaj. Tu właśnie znajduje się stacja metra "Smolenskaja" (linia "Arbacko-Pokrowska), trezba tylko podjąć decyzję, w którą stronę skręcamy. Po wyjściu trzeba przejść wzdłuż szerokiej trasy samochodowej - to obwodnica "Sadowoje Kolco" - w stronę przeciwną od wielkiego budynku w stylu stalinowskim.
    Idziemy do skrzyżowania z ulicą Nowy Arbat. Tego nie można przeoczyć. Skręcamy w prawo.
    Oświetlona neonami nocnych klubów i kasyn ulica naprawdę robi wrażenie. To koniecznie trzeba zobaczyć.
    Idziemy prosto wzdłuż czterech domów w kształcie otwartych ksiąg. W czasach radzieckich w dni świąt w oknach tych czterech gmachów za pomocą świateł pisano cztery litery "CCCP".
    Idziemy prosto do końca i docieramy do Kremla.
    Obchodzimy go z lewej strony, obok Grobu Nieznanego Żołnierza i dochodzimy do Placu Czerwonego.
    Zachwycamy się panoramą Placu Czerwonego nocą i przechodzimy dalej, do Placu Maneżowego. Latem tutaj można usiąść przy stoliku, zjeść lody albo wypić piwo.
    Zainteresowani mogą obejrzeć Centrum Handlowe znajdujące się pod placem.
    Jeśli jesteście zmęczeni - w tym miejscu można zakończyć spacer po nocnej Moskwie. Wtedy trzeba wrócić się do Placu Czerwonego, skręcić w prawo i za Mauzoleum Lenina jest wejście na stację metra.
    A my możemy pójść dalej, przez ulicę Twerskaja do Placu Puszkina. Tutaj obok pomnika wielkiego rosyjskiego poety zakończymy naszą przechadzkę.
    Ci, którzy mieszkają w polskiej ambasadzie, mogą iść dalej ulicą Twerskaja, za Placem Majakowskiego skręcają w lewo i ... dalej już chyba traficie.

Plac Gagarina i Leninski prospekt

    Dojazd: stacja metra "Leninskij prospiekt".
    Jeśli zwiedzacie Moskwę samochodem, właśnie z tego placu można rozpocząć wycieczkę do Gór Worobjowych i MGU (Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Michaiła Łomonosowa).
    Obecny wygląd Plac Gagarina zyskał w roku 1980, kiedy w jego centrum ustawiono pomnik dla pierwszego kosmonauty Ziemi - Jurija Gagarina (jak wiadomo, pierwszy lot człowieka w kosmosu odbył się 12 kwietnia roku 1961; ten dzień jest świętowany w Rosji jako Dzień Kosmonautyki).
    Z jednej strony plac otaczają bloki mieszkalne  "stalinowskie" (zbudowane w czasach stalinowskich). Kiedy były one budowane, właśnie tutaj przebiegała granica miasta, wyznaczona przez Moskiewską Okręgową Drogę Kolejową.
    Moskiewska Okręgowa Droga Kolejowa (MODK) została wybudowana w latach 1903-1908 roku poza granicami miasta. Przed II Wojną Światową cała Moskwa mieściła w granicach kręgu wyznaczonego przez trasę tej drogi (tak jak jeszcze niedawno Moskwa współczesna leżała w granicach Moskiewskiej Okrężnicy Samochodowej (MKAD - Moskowskaja Kolcewaja Awtomobilnaja Doroga).
    Z biegiem lat miasto się rozrastało, wielkie fabryki przesunięto na obrzeża rosyjskiej stolicy. Swoje znaczenie wówczas straciła droga kolejowa. Kilka lat temu podjęto decyzję o budowie nowej obwodnicy dla ruchu kołowego (tzw. "Trietje awtomobilnoje kolco"), która w znacznej części pokrywa się z torami MODK.
    Dzisiaj pod Placem Gagarina przechodzą nie tory kolejowe, ale właśnie opisana powyżej "trzecia obwodnica" (kiedy piszę te słowa, trasa jeszcze nie została oddana do użytku, ale w roku 2002 chyba już będzie).
    Z drugiej strony placu znajdują się dzielnice założone w latach 60. Moskwiczanie i goście stolicy znają ten plac z czasów radzieckich jako plac, w pobliżu którego znajdują się słynne sklepy: "Dom Obuwia", "Dom Tkaniny", "Dom Porcelany" i wielki sklep "1000 Drobiazgów".
    Od placu za wielopiętrowym domem z niezwykłym dachem otwiera się piękna panorama. To jest już nadbrzeże rzeki Moskwy.
    Od placu można dojechać do MGU trolejbusem 7.

    Ulica "Leninskij Prospiekt" dla wielu ważnych gości zagranicznych i oficjalnych delegacji jest wizytówką miasta. Bo właśnie tędy biegnie trasa z lotniska rządowego "Wnukowo" (nie należy mylić z cywilnym lotniskiem o tej samej nazwie) do Kremla.
    Na tej ulicy w czasach radzieckich mieszkańcy Moskwy witali zagraniczne delegacje. W takie dni pracownikom znajdujących się w pobliżu firm dawano specjalnie dzień wolny i wydawano flagi państwa, z któ®ego przyjeżdżała dana delegacja.
    W Moskwie nie zawsze jest lato, i być może właśnie tutaj narodził się kawał "Podnimiem naszy flagi". Sprawa polega na tym, że w języku rosyjskim są słowa: "fłag" [rus] - flaga i "flażka" [rus] - manierka. Wyraz "podnimiem fłagi" [rus] znaczy "wznieśmy chorogwie ", a to same z miękim "l": "podnimiem flagi" znaczy "wznieśmy manierki ".
    Od Placu Gagarina do Placu Kałużskiego ulica "Leniniskij Prospiekt" ma największą szerokość: 5 pasów w każdą stronę.

Moskwa z lotu ptaka
  
     Najwyższym punktem w Moskwie zawsze była wieża Ostankino, gdzie na miasto można było popatrzeć z wysokości około 400 metrów. Ale po pożarze w 2000 roku punkt widokowy jest zamknięty.
     Zostało jednak inne popularne miejsce - plac koło Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU).
     Dojechać tam można samochodem z centrum miasta przez prospekt Leninski, na placu Gagarina - na prawo. Prosta droga wywiedzie was na wprost do MGU.
     Od Centrum Wystaw na Krasnoj Presnie można dojechać do dworca Kijowskiego, dalej prosto po nadbrzeżu, na pierwszym skrzyżowaniu na lewo (kiedy już sama droga skręca na lewo).
     Można też dojechać do metra "Uniwersytet". Po wejściu iść w kierunku budynku Uniwersytetu (który jest podobny do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie). Za wielkim gmachem Uniwersytetu, za wielkim placem przed nim znajduje się plac widokowy.
     To miejsce się nazywa "Worobjowy gory" albo po staremu "Leninskije gory".
     Z niego rozpościera się osobliwy widok na Moskwę. W jasny dzień można zobaczyć wszystkie glowne zabytki Moskwy: Kreml, "Biały dom", Klasztor Nowodewiczyj, wieżę Ostankino. A u stóp leży rzeka Moskwa.
     Na ten plac lubią też przyjeżdżać i fotografować się młode pary od razu po rejestracji i przed weselem.
     Punkt widokowy znajduje się w takim miejscu, że można z pewnością powiedzieć: wszyscy ludzie, których zobaczycie przyszli tam specjalnie na spacer, a nie przyszli tam po prostu za swoimi sprawami. To też tworzy swój specyficzny klimat.
     Alejki obok użytkują miłośnicy jeazdy na rolkach, którzy specjalnie przyjeżdżają tu samochodami (w tym również autor tych słów).
     Latem tutaj spaceruje dużo ludzi aż do ciemnej nocy.
 
     Czasami zdarzają się wielkie widowiska. Największym i najbardziej znanym był koncert Zhan-Mishel Zhara na święto 850-lecia Moskwy we wrześniu 1997 roku.

Sztuczny ogni

     W dni wielkich świąt, i niektórych świąt zawodowych w Moskwie wieczorem są pokazy sztucznych ogni. Rozpoczynają się one o godz. 21:00, a latem kiedy dni są długie - o godz. 22:00.
     Ich można obserwować z każdego wysokiego punktu. Takimi miejscami są mosty, na przykład Krymski most (koło parku Gorkiego, metro "Park kultury"), mosty koło Kremla, Park zwycięstwa, punkt widokowy koło Moskiewskiego Uniwersytetu. Z nich można zobaczyć jednocześnie dziesiątki salw w różnych miejscach.
     Pokazy ogni organizuje się na: 23 lutego (Dzień Obrońca Ojczyzny), 2-ga niedziela kwietnia (Dzień obrony przeciwlotniczej), 12 kwietnia (Dzień Kosmonautyki), 1 maja, 9 maja (Dzień Zwycięstwa), 28 maja (Dzień Obrońców Pogranicza), 12 czerwca (Dzień Niepodległości), ostatnia niedziela lipca (Dzień Marynarki Wojskowej), 1-sza niedziela września (Dzień Powstania Moskwy), 19 listopada (Dzień Wojsk Rakietowych).
     Największe i najpiękniejsze pokazy są, oczywiście, w Dzień Zwycięstwa.
   

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl