Przewodnik > Muzea > Ważniejsze muzea moskiewskie


Galeria Trietiakowska
Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina
Centralny Dom Malarza
Muzeum Techniki
Muzeum Darwinowskie


Galeria Trietiakowska

     To największa galeria malarstwa rosyjskiego (obok Rosyjskiego Muzeum w Sankt-Petersburgu).

     Galeria została założona w roku 1856 przez Pawła Trietiakowa. W 1892 roku została przekazana w darze miastu. Wtedy znajdowało się tu 1287 obrazów i 518 rysunków. Dzisiaj zbiory jej liczą ponad 100 tysięcy eksponatów. Jest tu największy zbiór prac najwybitniejszych rosyjskich malarzy oraz zbiór starych ikon.
     O galerii wiele napisano w najróżniejszych przewodnikach. Jeśli ktoś lubi sztukę malarską i chce się zapoznać z najlepszymi dziełami rosyjskich malarzy, musi koniecznie zwiedzić Galerię Trietiakowską.

Dojazd jest tu stosunkowo prosty: metrem do stacji "Trietiakowskaja", po wyjściuz metra należy skręcić w lewo, przejść przez ulicę "B. Ordynka" i około 100 metrów na wprost do ulicy "Ławruszynskij Pierieułok". Sam budynek jest bardzo miły dla oka, w kolorze biało-czerwonym. Adres: Ławruszynskij Pierieułok, 10.

     Po zwiedzeniu galerii można przejść dalej ulicą "Ławruszynskij Pierieułok" do rzeki Moskwy, przejść most i wejść do parku. Z samego parku są dwie możliwości na dalsze miłe spędzenie czasu: na lewo - kino "Udarnik", na prawo - most, który prowadzi do Kremla.

Muzeum Sztuk Plastycznych im. Puszkina

     Największa kolekcja sztuki w Moskwie (obok Galerii Trietiakowskiej).

     Muzeum zostało stworzone przez profesora Uniwersytetu Moskiewskiego I. Cwietajewa jako szkoła historii sztuki. Zbierano tu kopie dzieł sztuki antycznej, wschodniej starożytności, zgromadzono też kolekcję oryginałów dzieł staroegipskich, dzieł epoki Renesansu itp. Można tu zobaczyć wiele dzieł autorstwa malarzy francuskich - m.in. Pousina, Lauraine’a, Watteau, Chadrina, Fragonarda, Greuze'a, Cezanne’a, Maneta, Matisse’a, Renoira, Degasa, Van Gogha, Picassa... Rzeźby Pigalle’a, Houdon'a.
     Kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego ustępuje pierwszeństwa tylko petersburskiemu Ermitażowi.

Dojazd: metrem do stacji "Kropotkinskaja", wyjście w kierunku cerkwi Christa Spasitiela, a od cerkwi - w lewo ulicą "Wołchonka". Adres: ul. Wołchonka,12.

     Przy okazji, po drodze, można obejrzeć Chram Christa Spasitiela.

Muzeum Historii Moskwy

     Jest to niewielkie muzeum, opowiadające o Moskwie - od czasu najdawniejszych do dnia dzisiejszego. Są tu zgromadzone eksponaty z wykopalisk, stare monety, gazety, książki, plakaty, reklamy, obrazy przedstawiające starą Moskwę, plany i makiety przebudowyi rozbudowy miasta.
     Jest to bardzo ciekawe miejsce dla ludzi, interesujących się historią Moskwy.

Dojazd: metrem do stacji "Łubianka", wyjście w kierunku kas "Aerofłotu", i dalej ulicą "Nowaja Płoszczad’". Albo inaczej - metrem do stacji "Kitaj-Gorod", wyjście do Muzeum Techniki, przejście przez ulicę "Nowaja Płoszczad’" i kilkaset metrów w prawo. Adres: ul. Nowaja, 12. Czerwony budynek.

Centralny Dom Malarza

     Zbudowany w latach 1960-1978 jako budynek wystawowy na nadbrzeżu rzeki Moskwy. Przewidziany był jako miejsce wystawowe dla dzieł malarzy współczesnych oraz wystaw urządzanych przez Galerię Trietiakowską. Obecnie (podobnie jak w Maneżu) odbywają się tu wszystkie najważniejsze wystawy malarstwa.

Dojazd: metrem do stacji "Park Kultury", dalej pieszo przez Most Krymski do wielkiego współczesnego, pomalowanego na biało budynku naprzeciwko wejścia do Parku im.Gorkiego. Albo inaczej - metrem do stacji "Oktiabrskaja" i pieszo w dół, od pomnika Lenina.

Muzeum Techniki

     Zostało otwarte w roku 1872 z inicjatywy uczonych Uniwersytetu Moskiewskiego. Nowa piękna siedziba została zbudowana w 1907 roku w stylu starorosyjskim. Jako że jest to muzeum techniki, to zobaczyć tu można eksponaty związane z górnictwem węglowym, wydobyciem gazu, ropy naftowej itp. Można też obejrzeć historię rozwoju telegrafu, telefonu, radia, telewizji; zobaczyć wnętrze przedmiotów elektrycznych i elektronicznych. W salach muzeum znajdują się również makiety elektrowni, mechanizmy zegarkowe, zawartość kabiny trolejbusu oraz zasady pracy metra.

     Muzeum Techniki spełnia ogromną funkcję poznawczą, zwłaszcza dla uczniówi studentów oraz tych wszystkich, którzy interesują się techniką.
     Oprócz działalności muzealnej, jest tu też prowadzona działalność dydaktyczna, organizowane są wycieczki dla uczniów (kiedy byłem uczniem szkoły śriedniej, bardzo często bywaliśmy w muzeum i nasza nauczycielka fizyki pokazywała nam, jak działa to, o czym uczyliśmy się z podręczników). W latach 60. tutaj były organizowane spotkania z młodymi poetami Wozniesienskim, Achmaduliną, Rożdiestwienskim, Jewtuszenką. Jako że muzeum jest przeznaczone głównie dla uczniów, w niedziele jest nieczynne.

Dojazd: metrem do stacji "Kitaj-Gorod" i od razu wychodzimy na Muzeum Techniki (duży żółty budynek). Albo inaczej - metrem do stacji "Lubianka" i stamtąd również prosto do Muzeum Techniki. Adres: ul. Nowaja, 3/4.

Muzeum Darwinowskie

     Muzeum przyrody, założone w roku 1907. Pierwsza siedziba muzeum znajdowała się na ulicy Pirogowskiej, niedaleko od Kremla. Nową siedzibę oddano do użytku zwiedzającym w roku 1995.

     Co można napisać o muzeum przyrody? Wśród jego eksponatów można zobaczyć okazy wszystkich znanych zwierząt: egzotycznych (zebry, słonie, tygrysy, lwy), starożytnych (mamuty), i naszych ojczystych mieszkańców lasów, gór i rzek. Oprócz oglądania interesujących eksponatów, można też wiele dowiedzieć się o ewolucji, kierunkach migracji zwierząt i ptaków, itp.
     Główny zwiedzający muzeum - to uczniowie, ale i rodzice też chętnietu przychodzą.

Dojazd: metrem do stacji "Akadiemiczeskaja", dalejpieszo ulicą Dmitrija Uljanowa w stronę przeciwną od pomnika (można też przejechać dwa przystanki autobusem nr 119).


Muzea na mapie
 

Patrz mapa dokladna >
 

 
moskwa.rossia.pl
E-mail:moskwa@polska.ru