Stary cyrk
Nowy cyrk
ZOO


Cyrki

Stary Cyrk (albo "Cyrk na Cwietnom Bulwarie")

     Otwarty w roku 1880, w roku 1985 był zamknięty i przebudowywany. Ciekawe, że całkowita przebudowa budynku nie zmieniła jego fasady. Dzisiaj wygląda on dokładnie tak samo jak przed 100 laty.
     Arena pamięta treserów braci Durowych, sztuk mistrza Emila Kio (dzisiaj pracują tujego synowie), założyciela "cyrku niedźwiedziego" W. Fiłatowa, znanych klaunów B. Wiatkina, O. Popowa, E. Ingobarowa, J. Nikulina.
     Znany klaun i aktor filmowy Jurij Nikulin, kiedy zszedł z areny został dyrektorem cyrku, po jego śmierci ster przeszedł w ręce jego syna Maskyma Nikulina.
     Jednym  z koniecznych warunków istnienia cyrku było to, żeby ceny na przedstawienia kosztowały tyle, by mogła je kupić każda rodzina. Nawet w czasach "reform rynkowych", kiedy zabawki i inne atrakcje dla dzieci stały się niedostępne dla wielu, bilety do cyrku ciągle były tanie.

     Dojazd: metrem do stacji "Cwientoj Bulwar", po wyjściu kilkadziesiąt metrów w prawo.

Dojazd:
Metrem do stacji "Cwetnoj Bulwar", dalej sto mietrów na prawo.
Adres: Cwietnoj Bulwar, 13.

Cyrk Nowy

    Kiedy artystom cyrku na Cwietnom Bulwarie zrobiłosię zbyt ciasno, w roku 1971 zbudowano nową siedzibę na 3400 gości.
     Arena może być wykorzystywana do wszystkich rodzajów przedstawień: tradycyjny, cyrku na lodzie, cyrku w wodzie, itd.

Dojazd:
Metrem do stacji "Uniwersytet", dalej w stronę budynku cyrku (na prawo od wysokiego budynku Uniwersytetu). Można też każdego zapytać o drogę ("Kak projti k cyrku").

ZOO

    Ogrody zoologiczne w historycznej Rosji nosiły nazwę "Zoologiczeskij sad" albo "zoosad", teraz - to "zooparki".

    Pomysł założenia w Moskwie ogrodu zoologicznego powstał w roku 1857, a jego autorem był profesor zoologii A. P. Bagnanow.
    Moskiewskie ZOO otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w roku 1864; wtedy jego kolekcja liczyła około 300 eksponatów, wśród których były 2 lwa i 2 tygrysy. Pawilony wystawowe były drewniane i spaliły się w czasie ostrzału armatniego podczas pierwszej rosyjskiej rewolucji w 1905 roku.
    W roku 1909 r. zbudowano pawilony kamienne. Pierwszą zaś wielką rekonstrukcję moskiewskiego ZOO przeprowadzono w roku 1970. Wtedy też wybudowano 40 nowych pawilonów.
    Teren ogrodu zoologicznego dzieli na "stary" i "nowy". Stary znajdował się po jednej stronie ulicy Bolszaja Gruzinskaja, nowy - na drugiej. W roku 1993 te dwa ogrody połączył most.
    A nowe wejście zbudowano w roku 1996.

    Co można napisać o ogrodzie zoologicznym? Ten, kto lubi takie miejsca - i tak przyjdzie, a ten kogo nie interesują zwierzęta - nie zwróci uwagi na moją reklamę.
    Chociaż kolekcja moskiewskiego ZOO naprawdę jest świetna. W otwartych wybiegach dla zwierząt stworzono ich lokatorom warunki zbliżone do naturalnych. Można tu obejrzeć tysiące okazów zwierząt, ptaków, węży i ryb, zwiezionych ze wszystkich kontynentów.
    ZOO to przede wszystkim świetna atrakcja dla dzieci.

    Obok ogrodu stoi jeden ze stalinowskich wysokościowców (wielopiętrowe domy z lat 60.).
    Dziesięć minut drogi stąd znajduje się Ambasada Polska i obok niej  kościół katolicki pod wezwaniem Św. Marii Panny.

Dojazd:
Stacje metra "Krasnopriesnienskaja" albo "Barikadnaja"; wyjście z metra znajduje się niedaleko wejścia do ZOO.


Patrz na mapie
 

Patrz na mapie dokladna

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl