Przewodnik > Centrum miasta > Ulica Arbatskaja


Ulica Arbatskaja

     Nazwa  ARBAT  prawdopodobnie pochodzi od mongolskiego słowa oznaczającego przedmieście. Pierwszy raz  użyto jej w XV wieku w odniesieniu do całego terenu na zachód od Kremla,zamieszkanego wówczas przez  carskich rzemieślników  i koniuszy. Przez wieki na Arbacie zamieszkiwała arystokracja, a potem także  ludzie wolnych zawodów, intelektualiści. 
     W rejon ten jest bardzo łatwo dojechać, gdyż znajduje się tam kilka stacji metra: Arbatskaja, Biblioteka im. Lenina, Borowickaja, Smolenskaja  lub autobusami 6, 64, 132 i K

- Stary  Arbat

     W sercu Starego Arbatu znajduje się  ulica Arbat, dostępna tylko dla pieszych. Pełno przy niej staroświeckich sklepików, butików, stoisk z pamiątkami, kafejek pod gołym niebem  i najrozmaitszych restauracji  - od pizzerii i barów  po tradycyjną rosyjską gospdę (  traktir). W XIX wieku na Starym Arbacie spotykali się malarze, muzycy, poeci, pisarze i intelektualiści.  Zachowały się domy niektórych  artystów, dziś - ich muzea. Uliczni malarze, śpiewacy i poeci przywracają  Arbatowi sławę siedziby cyganerii artystycznej.

- Muzeum Aleksandra Skriabina

     Mieszkanie, w którym w wieku 43 lat umarł  pianista i kompozytor  Aleksander Skriabin, zachowano w niezmienionym stanie. Skriabin ukończył  Konserwatorium Moskiewskie  i zdobył międzynarodową  sławę pianisty. Częstym gościem Skriabina był rówież kompozytor i pianista Siergiej Rachmaninow.
     Chociaż Skriabin często koncertował za granicą, bardzo dbał  o wystrój  swojego mieszkania. W przestronnych pokojach stoją jego fortepiany.Najbardziej  oryginalnym  eksponatem jest jednak  aparat do projekcji świtlnych, kompozytor eksperymntował bowiem z syntezą  muzyki i światła. W pokojach na parterze odbywają się obecnie koncerty muzyki Skrabina.

- Dom Mielnikowa

     Ten niezwykle oryginalny  do, obecnie prawie całkowicie zasłonięty przez  wieżowce, powstał w 1927 według  projektu Konstantego Mielnikowa, jednego z najwybitniejszych  rosyjskich  architektów. Mielnikow zbudował ten dom dla swojej rodziny, ale była to również  wizja domu przyszłości.. Jego wizja skończyła się  jednak, gsy Stalin zmusił architektów do projektowania  w nowym, monumentalnym stylu. Mino, że na wystawie  Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu  projekt Mielnikowa  zdobył złoty medal, w Związku Radzieckim jego  prace wyśmiewano bądż ignorowano.  Architekt mieszkał tam jednak  do końca życia i byl jednym z nielicznych  właścicieli prywatnych domów w centrum Moskwy.

- Muzeum Puszkina

     Aleksander Puszkin wynajmował to eleganckie  mieszkanie urządzone w stylu empirowym  przez pierwsze  trzy miesiące  swego małżeństwa z  królową  salonów Natalią Gonczarową . W maju 1831 roku Puszkin  poczuł się jednak zmęczony   życiem w Moskwie   i młoda para przeprowadziła się do Petersburga, gdzie miał się spełnć tragiczny los poety.
     Eksponaty na pierwszym piętrze  w  budynku  pokazują, jak wyglądała  Moskwa  dziecięcych lat Puszkina.Obok rycin. litograii i akwarelii  ustawiono woskowe  postacie muzyków.

- Muzeum Andrieja Biełego

      W budynku przylegającym do Muzeum Puszkina  spędził dzieciństwo  symbolista Andriej Bieły, najbardziej znany z powieści PETERSBURG.
    W budynku tym zachowano  jedynie dwa  pokoje z mieszkania. W jednym znajduje się  wystawa fotografii, obrazująca życie i twórczość pisarza. Najciekwaszym eksponatem  jest LINIA Życia, rysunek, który pokazuje, w jaki sposób  wahania nastroju i różne  wpływy  kulturowe  odzdziaływały na jego prace.

- Ulica Prieczistienka

     Moskiewscy arystokraci zaczęli się tu osiedlać w końcu XVIII wieku, a ich eleganckie  domy tworzą szczególny klimat tego miejsca , na ktorej znajduje się zarówno  Muzeum  Literackie im. AS Puszkina, jak i   Literackie Muzeum  im L. Tołstoja.

- Muzem Prywatnych Kolekcji

     Przed rewolucją w budynku znajdował się hotel  Kniażyj Dwor. Jego  gośćmi  bywali min. Gorki i Riepin. Muzeum otwarto w 1994 roku, a zgromadzone eksponaty  pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych. Trzon ekspozycji  stanowi kolekcja Zilberstaina. W niektórych salach urządza się wystawy czasowe.

- Dom Paszkowa

     Kiedyś był to  najbardziej prywatny dom w Moskwie.  Usytuowany jest w piękny  miejscu, na wzgórzu, z wdokiem na Kreml.  Zbudowano go w stylu klasycystycznym dla niezwykle bogatego kapitana Piotra Paszkowa.  W połowie  XIX wieku   krewny  kapitana Paszkowa sprzedał  ten Dom  Moskiewskiemu Instytutowi  Szlacheckiemu, a w późniejszym czasie urządzono tam bibliotekę  im Lenina.  Obecne zbiory  Rosyjskiej Biblioteki Państwowej  liczą około 40 milionów książek, periodyków, zapisów dżwiękowych i mikrofilmów zdjęć.

- Muzeum Sztuk Pięknych im Puszkina

     Muzeum, utworzone w 188 roku, ma wspaniałe zbiory francuskiego malarstwa impresjonistycznego i postimpresjonistycznego. Godna podziwu jest również  kolekcja dzieł  dawnych mistrzów. Po rozpadzie Związku Radzieckiego  przyznano, że w Mużeum znajduje się  wiele obrazów  do tej pory nieudostepnionych ze wzgledów ideologicznych. Budynek muzeum, zaprojektowany przez Romana Kleina, pierwotnie mieścił kolekcję  gipsowych odlewów klasycznych rzeźb, wykonanych  dla potrzeb studentów Wydziału Sztuki Uniwesytetu Moskiewskiego.

-Muzeum Architektury im. A.W.Szczusiewa

     W tym olbrzymim  gmachu znajduje się  muzeum poświęcone dziejom rosyjskiej architektury  od średniowiecza  do wspólczesności. Wśród eksponatów znajdują się makiety, plany budynków, rysunki elewacji. akwarele i litografie.

- Plac Arbacki

     Plac Arbacki z chaotycznie rozmieszczonymi  kioskami, dużym ruchem ulicznym i  wieloma przejściami podziwmnymi  jest ogniwem łączącym  kontrastujące ze sobą  obszary Nowego i Starego Abatu.  Tutejsze przejścia podziemne  mają swoją własną społeczność.  Można wysłuchać tu  zaimprowizowanego koncertu rockowego, kupić kociaki  i szczeniaki.
  

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl