Informacje Praktyczne > Zakupy > Inne zakupy


Apteki

    Większość lekarstw w moskiewskich aptekach można kupić bez recepty.
    Każda apteka powinna mieć określony zestaw obowiązkowych lekarstw: przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na katar, na kłopoty żołądkowe, podstawowych leków nasercowych, itp.
    Takie lekarstwa, wyprodukowane w Rosji, nie są drogie.
    Nikt jednak nie może zabronić aptekom sprzedaży leków zagranicznych. Wysokość cen takich lekarstw zależy tylko od ich importera. Z tego też względu można obok siebie zobaczyć aspirynę "Bayer" za 60 rubli i aspirynę rosyjską za 2 ruble.
    Dlatego też przy zakupie leków nie należy się spieszyć, zwłaszcza jeśli na wystawie w danej aptece są same zagraniczne medykamenty. Zawsze lepiej jeszcze zapytać aptekarza, czy może polecić coś innego rodzimej produkcji. Nie zawsze też turysta z Polski będzie mógł kupić leki, do których jest przyzwyczajony w swoim kraju. W tym przypadku znów lepiej zdać się na aptekarza. On najlepiej doradzi.

    Najpopularniejsze środki przeciwbólowe dostępne w moskiewskich aptekach, to: "analgina", "aspiryna", "cytramon" (każdy może coś wybrać); przeciwbólowe i jednocześnie przeciwgorączkowe: "aspiryna" albo "acytilsalicylowaja kisłota" (kwas acytylosalicylowy) - to wzasadzie jedno i to samo; na kłopoty żołądkowe: "Festal" albo "Tagestal", wyprodukowane w Indiach.

Pocztowki
 
     Najtansze widokowki z Moskwy sprzedawane sa na pocztach, albo w ksiegarniach ("Kniznyj magazin", "Knigi"). W kioskach na centralnych ulicach moga kosztowac kilka razy drozej.
 
Książki
 
    
Największymi księgarniami w Moskwie są: księgarnia "Biblio-Globus" (100 metrów od metra "Lubianka"), "Molodaja Gwardija" (20 metrów od metra "Polianka") i jarmark na stadionie "Olimpijskim" (koło metra "Prospekt Mira"). Każdy wskaże drogę od metra.
     Należy też wspomnieć o  "Domu książki" na Nowym Arbacie (były Kalininskij prospekt).
 
Poczta
 
     Najsprawniej funkcjonuje poczta miedzynarodowa ("Miezhdunarodnyj pocztampt") do ktorej mozna trafic wychodzac z ostatniego (jadac od centrum) wagonu metra na stacji "Nagornaja". Trzeba przejsc przez ulice, jeden prszystanek na lewo. Duzy bialy budynek (jest tylko jeden) to wlasnie poczta miedzynarodowa.
     Czynna od poniedzialku do piatku od 9:00 do 19:00, w sobote - do 15:00.
     Mozna wyslac list do Polski z kazdej poczty w Moskwie, ale wtedy list najpierw przez kilka dni biedzie isc do tego urzedu.
 
Kwiaty w Moskwie
 
    
Istnieje w Moskwie bardzo popularna tradycja darować kwiaty. W bukiecie musi znajdować się być nieparzysta ilość kwiatów (zwykle - pięć albo trzy; na randkach można podarować dziewczynie jeden kwiatek - najlepiej różę). Parzystą ilość kwiatów kupuję się w Rosji tylko na cmentarz! (Wyjątek - jubileusze, kiedy daruje się, na przykład 20, 30 sztuk.)
     Trzeba pamiętać, ze kwiaty w Moskwie kosztują dość drogo. Jedna róża może kosztować 60-90 rubli ( 10-15 zł ! ). Inne kwiatki są tańsze, ale rzadko ich cena jest niższa niż 15 rubli (2,5 zł).
 
    
Nie patrząc na tak wysokie ceny, tradycją jest darować w biurach biznesowych (wielkich firmach, bankach, itp) wielkie bukiety z dziesiątkami kwiatów. Przynieść do ważnej osoby mniejszy bukiet jest nieprzyzwoicie.
 
    
Przy wyborze kwiatów trzeba też patrzeć na ich świeżość. Czasami cena nie zależy od czasu ich zerwania.
     Prawie wszystkie kwiaty w Moskwie są zagraniczne, dlatego kosztują tak wiele. Chociaż czasami można znaleźć kwiaty z moskiewskich oranżerii. Te można kupić na ulicach u prywatnych handlarzy, albo w  specjalnych kioskach (nie tych, stojących koło stacji metra). Takie kwiaty kosztują znacznie taniej (czasami o kilka razy), i jakość mają lepszą, niż zagraniczne.
 
Kupujcie CD w Moskwie!
 
    
W Moskwie niemal na każdym kroku spotkacie kiosk z płytami CD. Oferowany asortyment jest szeroki - poza muzyką rosyjską można kupić CD z popularnymi zagranicznymi wykonawcami. Płyta kosztuje od 70 do 100 rubli (10-14 zł). Nie jest to wygórowana cena za współczesny repertuar i dobrą jakość nagrania. W tej samej cenie można kupić płyty CD z programami komputerowymi: systemy operacyjne (Windows, OS/2, Mac, itp.), programy graficzne (Photoshop, Corel Draw, 3D Studio, itp.), języki programowania (Delphi, C, VB, Java, itp.), utility (NU, NAV, itp.), internetowe (Dream Weaver, Front Page, MSIE, NN, itp.) i wiele innych, zaawansowanych i wykorzystywanych przez profesjonalistów. Ciekawostką są CD z zestawami tematycznymi, np. wszystkie programy niezbędne do pracy z wykorzystaniem Internetu, programy do tworzenia grafiki, itp. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na wersję językową oprogramowania, czy jest to język angielski czy rosyjski. Często na jednym dysku występują obydwa warianty.
    Dość liczną grupę krążków stanowią te z grami, wśród których znajdziemy dużo nowości. Ostatnimi czasy pojawia się na rynku dużo gier rosyjskich. Najpopularniejsze to: "Bratja piloty-1,2", "Sztirlic", "Dalnobojszcziki". Ranking gier zagranicznych w Rosji prawie nie różni się od polskiego. Lubimy te same gry.
    Dużą popularnością cieszą się też CD z muzyką w formacie MPEG, do odtwarzania na sprzęcie komputerowym. Najczęściej są to płyty z kolekcjami wszystkich albumów popularnych grup.
Największy wybór CD jest na rynku radiowym w Mitino (www.mitinka.ru), 10 minut jazdy autobusem od stacji metra "Tuszunskaja". Rynek jest czynny cały tydzień, ale największy ruch jest w sobotę i niedzielę. Niezły wybór jest też w centrum Moskwy, koło stacji metra "Kuzneckij most".

    Самый большой выбор дисков есть на "Горбушке" – на рынке электроники в ДК им. Горбунова. Проезд до станции "Багратионовская" (синяя ветка, от м. "Киевская" ; ориентироваться очень просто: после Киевской поезд выезжает на поверхность, и выход на всех станциях слева; "Багратионовская – первая станция, где выход через двери справа). Выходите, и идёте вместе с толпой к большим кирпичным зданиям бывшего завода. Диски продаются на втором этаже.

    Часто CD продаются также в подземных переходах.

    Boicie się problemów z kontrolą celną? Nie ma sprawy! Dla siebie można przywozić ile się chce.

Czego się słucha teraz w Rosji i co jest modne?
 
    
Na dyskotekach przede wszystkim: "Ruki wwerch", "Iwanuszki International", DJ Groow. Z najnowszych: Danko, "Demo", Natali, "Wirus". W towarzystwie przyjemnie jest posłuchać: Andrej Gubin, Dmitrij Malikow, Aleksadner Marszal, Tatiana Owsienko, Alona Apina, Aleksandr Iwanow, Walerij Meladze, "Russkij Razmer", "Hi-Fi", Alsu. Ze starego dobrego rosyjskiego rocka: "Maszyna wremeni", "Kino", "Alisa", "Arija".
    Popularną staje się Ałła Pugaczowa. W roku 1997 wraz z utworem "Pozowi mienia s soboj", który zyskał dużą popularność, zmieniła swój image. Teraz nie nagrywa nowych albumów, tylko pojedyncze piosenki, z których połowa od razu staje się hitami - "W Peterburgie dozhdi", "A ja w wodu wojdu", "Ostrorozhno listopad".

Zakupy poważne

    Sklepy firmowe, sprzedające odzież i sprzęt techniczny zwykle pracują od godz. 10:00 (11:00) do 20:00 (19:00) bez przerwy na obiad. Przed dokonaniem zakupów warto się jednak zorientować, jakie zniżki oferuje dany sklep w swej ofercie.
    Na przykład, w Moskwie działa kilka sieci sklepów z najróżniejszym sprzętem: "M-Wideo", "Mir", "Dial", "Technosila", itp. Przy zakupie sprzętu na większą kwotę można otrzymać kartę stałego klienta. Później okazując tę kartę można dokonać zakupu z odpowiednią zniżką - zazwyczaj jest to 5%. Ciekawe, że zniżkę można też dostać okazując kartę stałego klienta z innego sklepu. Karty te są bowiem tylko kartami na okaziciela, to znaczy, że każdy może przyjść do sklepu, okazać kartę  i zapłacić za kupiony towar mniej.
    Zatem przed udaniem się na zakupy do firmowego sklepu, dobrze byłoby zapytać moskiewskich znajomych o taką kartę.

    Dosyć często sklepy oferują sprzedaż towarów po promocyjnych cenach z okazji świąt, np. na Nowy Rok czy z okazji "dnia mężczyzn" - 23 lutego i "dnia kobiet" - 8 marca.

    Brak gotówki też nie jest problemem - w każdym dużym sklepie można spokojnie płacić kartą kredytową. Często też w dużych sklepach są kantory wymiany walut dla klientów danego sklepu.

    Uwaga! Większość cen jest podawana w "UJe" - "usłownaja jedinica" (w jednostkach umownych).
    Jedna taka jednostka zwykle jest równa jednemu dolarowi. Ale w każdym przypadku trzeba zwracać uwagę na obwieszczenia, na których jest podane, jak jest liczona taka jednostka w danym sklepie. Bo chociaż ceny towarów podane są w dolarach, płaci się za nie w rublach i to nie według kursu bankowego, tylko według kursu obowiązującego w danym sklepie.
    Czasami trzeba jeszcze dodać do kursu bankowego 3%.

    Подземный торговый центр "Охотный ряд" в центре, который в 1997 году после открытия стал символом дороговизны, постепенно сменил ориентацию. И сегодня в нём можно купить относительно недорогую одежду.
    А вот на улице Тверская магазины действительно дорогие, да и ассортимент там не самый лучший.

    В последние годы открывается также много супермаркетов. И теперь москвичи чаще ходят за покупками в магазины, расположенные в крупных торговых центрах.
  

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl