Informacje Praktyczne > Porady > Telefon


Telefon

     Dzisiaj w Moskwie są 2 typy budek telefonicznych – nowe, które przyjmują telefoniczne karty magnetyczne (duże, koloru niebieskiego, z przyciskowym wybieraniem numeru), i tradycyjne (ich prawie nie ma), które przyjmują telefoniczne żetony
     Karty do telefonu można kupić w kioskach prasy czyli в подземных переходах.
     При покупке обязательно скажите: "Карта для таксофона".

     Традиционно карточки выпускались на определённое количество минут: 20, 30, 40 i 60. Но с 2004 года появились карточки на "импульсы", как в Польше; только за импульс считается не 3 минуты, а несколько секунд.
     Na każdej karcie telefonicznej wydrukowany jest termin ważności, zwykle - rok. Po upłynięciu terminu karty tracą ważność.

     Kartki telefoniczny sa na 20, 30, 40 i 60 minut. 1 minuta kosztuje ~ 2 rub.
     Na kazdej karcie telefonicznej wydrukowany jest termin waznosci, zwykle - rok. Po uplynieciu terminu karty traca waznosc.
 
     W Moskwie na ulicach są telefony tylko jednej kompani - "МГТС (MGTS)". Jednak w niektórych centrach biznesowych, drogich hotelach są telefony innej kompani: "Comstar". Dla tych telefonów trzeba kupować inny karty, niż dla MGTS.
     Jeśli przylatujecie do Moskwy samolotem, znaczy: na lotnisku "Szeriemietiewo" (Шереметьево) są telefony kompani "Comstar", i kupując kartę telefoniczną dla niej, nie możecie wykorzystać jej w Moskwie (oprócz pojedynczych miejsc, ewentualnie może tylko w Centrum handlowym "Ochotnyj Rząd" (Охотный ряд) na placu Maneżnym).
 
Uwaga! Automaty w Rosji nie zwracaja zetonow! Dlatego wrzucajcie je tylko gdy wasz rozmowca juz odpowiedzial. Dlugosc rozmowy z jednym zetonem wynosi 3 minuty. Dalej po sygnale nalezy wrzucic kolejny zeton. Z automatu, pracujacego od zetonow mozna dzwonic tylko do miejsc w Moskwie.
     W awtomatach, pracujacych po kartkam dla rozmowy trzeba nacisnac guzik z rysunkem sluchawki. Zadzwonic mozna nawiet do Polski.
     Na każdej karcie telefonicznej wydrukowany jest termin ważności, zwykle - rok. Po upłynięciu terminu karty tracą ważność.
 
     Rozmowy telefoniczne w Moskwie z domu nie sa liczone wedlug czasu, wiec mozna rozmawiac ile sie chce. Telefoniczna komunikacja miedzymiastowa i miedzynarodowa w Moskwie dziala dobrze. Prawie od razu mozna sie dodzwonic do Polski. Taryfa zmienia sie zaleznie od dnia tygodnia i pory dnia. Taniej mozna rozmawiac w wolne dni i swieta, 2 razy drozej w dni powszedny od 22:00 do 8:00, i 3 razy drozej od 8:00 do 22:00.
 
    Telefony na ulicach Moskwy stanowią pewną ciekawostkę. Aparaty działające na żetony dają możliwość rozmawiania za darmo do 1,5 sekundy. Tyle czasu zwykle wystarczy żeby powiedzieć np. “przyjadę za pół godziny", lub “czekam koło stacji metra Puszkinskaja", tym bardziej, że później jeszcze przez pół minuty ten kto dzwoni może wysłuchać odpowiedzi abonenta, który potwierdza, że wszystko dobrze zrozumiał.
    Taksofon działający na karty telefoniczne daje przez 20 sekund możliwość wysłuchania odpowiedzi abonenta bez ponoszenia kosztów. Jest to bardzo wygodne jeżeli włącza się automatyczna sekretarka, a nie chcecie płacić za rozmowę z magnetofonem.
 
    Z telefonów na ulicach Moskwy, pracujących na karty można zadzwonić i za granicę, ale takie rozmowy kosztują zbyt drogo. I oprócz tego budki telefoniczne nie dają zniżek wieczorem i w weekendy.
 
    Aby zadzwonić do Polski trzeba wybrać kod “8" (kod międzymiastowy), zaczekać na sygnał i po nim wybrać “10" (kod międzynarodowy), następnie “48" (kod Polski), kod miasta do którego dzwonimy i numer abonenta. (8-10-48-miasto-numer).

Taryfy telefoniczne

    Najtańsze połączenia międzymiastowe są wieczorem - od 20:00 do 8:00, w ciągu dnia o 3 razy droższe. W weekendy i święta, przez całą dobę o 35% tańsze niż wieczorem w dni powszednie. Dla porównania: połączenie z Moskwy do Sankt-Petersburga kosztuje w godzinach 20:00 - 8:00 - 1 rub. 89 kop., od 8:00 do 20:00 - 5 rub. 68 kop., w dni wolne - 1 rub.23 kop. (Ceny wazny w roku 2001.)
    Połączenia międzynarodowe w godzinach 20:00-8:00 są o półtora raza tańsze niż w innych godzinach a w weekendy i święta jeszcze o 25% tańsze.

Интернет-телефония

    Очень популярна в России Интернет-телефония. По карточкам Интернет-телефонии можно разговаривать почти даром: например минута разговора с Польшей стоит всего 14 центов (или 1/3 доллара при звонках на мобильные телефоны)!
    (Например, карта Arctel: www.arctel.ru).
    Купить карты можно в специальных киосках.

Bezplatne telefony

     01 - straz pozarna
     02 - milicja
     03 - pogotowie ratunkowe
     04 - pogotowie gazowe
     09 - informacja
    100 - zegarynka (z dokladnoscia co do sekundy)
 

 

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl