Informacje Praktyczne > Porady > Na ulicach Moskwy


Na ulicach Moskwy

    W Polsce piesi są przyzwyczajeni do tego, że mają pierwszeństwo. W Rosji jest odwrotnie: kierowcy wiedzą, że piesi zawsze ustępują samochodom. Na skrzyżowaniach, kiedy przechodzicie na zielonym świetle, samochód zatrzymuje się przed wami. W innych sytuacjach kierowcy liczą, że zdążycie przejść przez ulicę i nie hamują. Pamiętajcie o tym, i nie rzucajcie się pod koła.
     Można długo dyskutować u kogo zabrakło kultury: u rosyjskich kierowców, czy u polskich pieszych. Nie można sobie tylko wyobrazić, by na morzu duży statek ustępował małej łodzi. :-)

Czy zawsze trzeba mieć przy sobie paszport?

    Tak. Chociaż ustawa z lat sześćdziesiątych nakłada na obywateli taki obowiązek, mało kto go przestrzega. Milicja dość łatwo wyławia z tłumu nie moskwiczanów. Dotyczy to szczególnie osób narodowości kaukaskich, u których lubi sprawdzać dokumenty. Mieszkaniec Moskwy może okazać jakikolwiek dokument - służbowy czy legitymację studencką. Może też po prostu powiedzieć: "mieszkam tu, na ulicy..." Tak może być również w waszym przypadku. Powiecie: "mieszkam w hotelu N, pokój M" i dadzą wam spokój. Najlepiej w ogóle nie zwracać uwagi na milicjantów i nikt was wtedy nie zatrzyma. Dla własnego spokoju paszport warto jednak mieć przy sobie.

Bezpieczeństwo

     Czytając w gazetach o kolejnych zabójstwach jakiegoś bandyty trzeba rozumieć, że większość przestępstw zdarza się właśnie w bardzo wąskim środowisku, które nie dotyczy zwykłych Moskwiczan, a tym bardziej turystów.
     Bandyci, biznesmeni, bankierzy to bardzo wąski krąg, do którego człowiek z ulicy nie jest dopuszczany. Nawet w takich jaskiniach rozpusty, jak drogie kasyna, gdzie klienci mogą w jednej minucie przegrać roczną pensję zwykłego Moskwiczanina, zawsze panuje absolutny porządek.
     Akcji zbrojne na ulicach miasta - to już jest historia.
     Po moskiewskich ulicach można bezpiecznie spacerować nocą.

     Trzeba jednak pamiętać o tłumach, na przykład w pobliżu dworców, od których można wszystkiego oczekiwać. To jest chyba jedyne miejsce, przed którym należy ostrzec.

     Porady w tej dziedzinie są uniwersalne, dotyczą nie tylko Moskwy, ale też Warszawy czy Krakowa, Londynu, Paryża... Wiadomo na przykład, że jeśli późnym wieczorem w parku zauważycie grupę małolatów, to lepiej ją ominąć szerokim łukiem.

     To wcześniej obcokrajowiec w kolorowym ubraniu wywoływał zawiść, ale nie teraz. Teraz sami Moskwiczanie często są lepiej ubrani od turystów, i to oni mają większe powody do obaw niż turyści. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że przestępstw w Moskwie nie jest więcej niż w Warszawie.  

Jezeli zgubisz sie w Moskwie

     ...zawsze można zapytać o drogę przechodniów. Только не стоит ждать, что в будний день в центре Москвы вы легко встретите москвича, который знает свой город. Скорее всего, это будет приезжий, который может не знать дороги.
      В разговоре не стоит переходить на английский: скажите что вам нужно по-польски – так Вас лучше поймут. В конце концов każdy może pokazać drogę do najbliższej stacji metra, a tam dość prosto można się "odnaleźć".

     Jezeli zgubi sie dziecko, trzeba znalezc milicjanta - on pomoze. Punkty milicji znajduja sie przy stacjach metra. Wystarczy powiedzyc kontrolerowi, ze szykasz milicji. Slowo "milicja" po rosyjsku brzmi prawie tak samo, jak po polsku.
     Opowiesci o tym ze milicja moze zatrzymac bez powodu to bajki. Milicjant ma prawo spradzyc dokumenty, a potem znalez powod - albo brak pasportu, albo brak rejstracji, albo cos innego. Nie oznacza to, ze milicja nie pomoze w trudnej sytuacji.
     Milicja zwykle dosyc trafne wylawia z tlumu "nie europejczykow", u ktorych lubi sprawdzac dokumenty. Turystow, to nie dotyczy.

В Москве без регистрации

     Каждый иностранец, который приезжает в Москву, должен в течение 3 дней зарегистрироваться (кроме Украинцев, которые могут быть без регистрации до 3 месяцев).
     Считаются 3 рабочие дня. Например, если вы приехали в пятницу, то до среды можете находиться в городе без регистрации. Подтверждением того, что вы "только что приехали" может быть билет на поезд.

Pogoda

     Letnia pogoda w Moskwie jest od polowy maja do poczatku wrzesnia. Potem szybko rozpoczyna sie zimna jesien, ktora sie przedluza do listopada, gdy zaczyna padac snieg.
     W polowie marca snieg taje i rozpoczyna sie wiosna. Przymrozki zdarzaja sie do polowy kwietnia. Jednak na poczatku maja pogoda juz prawie letnia. (Wyjatek - lata 1999 i 2000, kiedy w maju bylo tylko +5 stopni.)

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl