Informacje Praktyczne > Lotniska > Jak dojechać do Moskwy?


Jak dojechać od lotniska do Moskwy?

    Moskwa ma kilka lotnisk. Samoloty z Polski przylatują na lotnisko "Szeremetiewo-2", o 20 km na północ od Moskwy.
    Jeśli masz niezagospodarowane 50-100$ - każdy taksówkarz zaprasza! Jednak, wychodząc z lotniska, i przechodząc 100 metrów - dojdziecie na przystanek autobusowy i busowy.
     Busy kursują w ciągu dnia w odstępach 10-15-minutowych. Jadą do najbliższej stacji metra: "Riecznoj wokzal" albo "Planiornaja".Taka podróż trwa 20-30 minut i kosztuje 20-25 rubli (koło dolara).
     Dalej już można jechać metrem za 5 rubli.
     W każdym razie, nawet jeśli hotel znajduje się daleko od stacji metra, taksówka od samej stacji będzie kosztować o wiele mniej niż z lotniska.

    Od razu na lotnisku lepiej wymienić 5-10 dolarów, żeby mieć pieniądze na opłacenie busika i przejazdu metrem. Kantory wymiany walut znajdują się na parterze budynku lotniska. Kurs, jak to zazwyczaj bywa na lotniskach, nie jest niestety najkorzystniejszy, ale w tym przypadku nie ma co wybrzydzać.

    Reasumując, przy lotnisku nie ma postoju taksówek. Z każdego z nich jednak można się dostać do miasta albo autobusami ekspresowi (40-50 miejsc, bilety - 10-20 rubli) albo busikami (10-12 miejsc, bilety - 15-30 rubli).
     Kursują też autobusy komunikacji miejskiej, ale turystom dość trudno się od razu zorientować, w jaki autobus wsiąść i na którym przystanku wysiąść.
     Na złapanie taksówki firmowej (oznakowanej i z taksometrem) nie ma prawie szans.
     Przejazd samochodem prywatnym kosztuje tyle, ile żąda kierowca. Cena zależy tylko od niego i od tego, "na ile" wyglądacie. Jeśli decydujecie się skorzystać z tego środka komunikacji, omówcie cenę przed wejściem do samochodu. W przeciwnym wypadku - górna granica cenowa praktycznie nie istnieje.
     Prywatni kierowcy proponują zazwyczaj ceny o wiele za wysokie: kilkadziesiąt dolarów (w sytuacji kiedy równieszybki dojazd ekspresem kosztuje około jednego dolara).
     Czasami kierowcy mogą proponować dojazd do Moskwy, na przykład "po 30 rublej". Ten, kto nie wie, co to jest "po..." może się zgodzić, jednak kiedy przyjdzie czas zapłaty, okazuje się, że oznacza "30 rubli za kilometr".
    
 Ze swej strony proponuję dojazd do miasta autobusem ekspresowym lub busem.

    Jeśli chcecie coś zjeść na lotnisku - zwróćcie uwagę na to, że sala przylotów jest na parterze (po rosyjsku - 1 piętro), a hala wylotów - na pierwszym piętrze (po rosyjsku - na 2 piętrze).
    Na 1 piętrze kawiarnie są droższe, niż na parterze. Nie oznacza to wcale, że za jedno danie na parterze biorą taniej, tylko dania są różne. Na parterze - taniej, na piętrze - drożej.
    Najtańsze danie na lotnisku to lody. Kosztują tyle samo, ile w całej Moskwie, bezżadnych podwyżek.

Lecicie przez Moskwę do innego państwa. Czy możecie zwiedzić miasto?

    Jeśli nie macie wizy tranzytowej - nie. Raczej nie macie prawa wychodzić z terenu lotniska.
    Inna sprawa, jeśli musicie przesiąść się na samolot odlatujący z innego lotniska, albo na pociąg. W takim przypadku nikt nie jest w stanie skontrolować, dokąd pojechaliście - najkrótszą drogą do drugiego dworca, czy zatrzymaliście się w mieście na małe zwiedzanie. Jest jednak jedno "ale": w takim przypadku przejazd z lotniska na inne lotnisko czy dworzec jest zorganizowany przez specjalne firmy autobusowe i ten fakt uniemożliwia niestety samodzielne poruszanie się pomieście.

    Za kilka lat być może się pojawi możliwość załatwienia wizy bezpośrednio na lotnisku.
 

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl