Informacje Praktyczne > Zjeść i wypić > Kawiarnie


Kawiarnie

     Szybkie rosyjskie dania - paszteczki z jagodami, miesem, ziemiakami mozna zamawiac w kawiarniach "Russkoje bystro" (ich znakiem jest huzar).

McDonalds

     Jezeli zabraknie fantazji na cos inne, zawsze mozna skorzystac z restauracji Maca, ktorych w Moskwie jest coraz wiejcej.
     Najwiekszy McDonalds Swiata znajduje sie na placu Puszkina (ulica Twerskaja). To jest pierwszy MD w ZSRR, otwarty pod koniec 1989 roku. Zostal wpisany do ksiegi Ginnesa nie tylko ze wzgledu na wielkosc (to jest najwiekszy McDonalds swiatu (www.mcdonald.com/russia.html)), ale rowniez ze wzgledu na najdluzsze kolejki. W tym czasie trzeba bylo stac w ogonku kilka godzyn. Teraz kolejek juz nie ma.
     Zestaw kosztuje drozej niz w Polsce: 80-95 rublej (11-13 zl).

KFC

     W roku 2000 w Moskwy otworzono punkt KFC. Pierwszy ich punkt jest otwarty w Moskwie na Arbacie. Popularność jego jest znacznie mniejsza, niż McDonald'sa, gdyż nazwa nie jest jeszcze tak rozpowszechniona.

Pizza

     Pizzerii w Moskwie jest niewiele. Najczesciej pootwierano je w drogich miejscach, a co za tym idzie ceny pizzy sa dosyc wysokie.
     Pizza moze kosztowac 100-200 rubli (14-28 zl). Na ulicach w kioskach - 25-40 rubli.

Restauracje

     Ceny w moskiewskich restauracjach sa bardzo rozne. Dlatego zawsze przed zamowieniem warto sprawdzyc co ile kosztuje.

Restauracja "Jołki-pałki"

    Nazwa "jołki-pałki" brzmi dla ucha rosyjskiego dosyć śmiesznie i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "choinki-patyki", ale tak naprawdę jest to zwrot frazeologiczny, przy pomocy którego emocjonalnie wyraża się zmartwienie (np. jak polskie "a niech to...", "do diabła", "o rany", itp.).
    Tak więc, "Jołki-pałki" - to sieć restauracji, których wystrój jest typowo rosyjski. Serwuje się tu dania z rosyjskiej kuchni.
    Popularnym daniem jest stół sałatek, tzw. "koleso" - coś w rodzaju szwedzkiego stołu, do którego jednak można podejść tylko jeden raz. Kelner podaje talerz, na który można włożyć takie sałatki, jakie się chce i w dowolnej ilości, a z dań gorących - kartofle.
    Nie należy się krępować - można nałożyć na talerz tyle, że nikt nie będzie tego w stanie zjeść nawet przez godzinę. Zestaw ten kosztuje 150 rubli.
    Z napojów bezalkoholowych warto skosztować morsa - 30 rubli (kwas raczej nigdy nie jest w restauracjach dobry, lepiej z niego zrezygnować).
    Wódka jest sprzedawana na kieliszki po 50 gram, ale kosztuje ona strasznie drogo.
    Poza "stołem sałatkowym" można oczywiście zamówić także tradycyjne dania z menu.

    Количество подходов не ограничено!

Дрова

    Первый ресторан со шведским столом и фиксированной ценой.
    За 350 рублей вы можете съесть всё, что есть в меню, без ограничений.
    Хорошее место для тех, кто привык есть много.

    Вот только напитки продаются отдельно и поэтому стоят очень дорого.
    Например, пиво 0,5 л стоит 100 рублей.

Му-му

    Ресторан домашней кухни.
    Напоминает столовые в советские времена. Вы берет поднос, и проходите мимо рядов с блюдами, а повара накладывают вам то, что вы просите.
    Обратите внимание, что каждая порция имеет заранее установленный вес, и поэтому заранее установленную цену.

    Блюда без особых изысков, но и цены не завышенные.

    Средний обед стоит 200 рублей.

Uncle Sam

    Sieć "restauracji" amerykańskich ze szwedzkim stołem. Wejście kosztuje około 300 rubli - za taką sumę można się tu najeść do woli.
    Za napoje płaci się oddzielnie. Na przykład, piwo rosyjskie kosztuje ponad 50 rubli za 0,5 litra.

В торговых центрах

    В торговых центрах также есть множество всевозможных точек, где можно поесть.
Нужно только внимательно смотреть на цену. Часто она пишется за 100 грамм, тогда как порция составляет 300 грамм – в результате приходится платить в 3 раза больше, чем ожидал.
    Лучше всего брать конкретные комплексы из нарисованных на плакатах. По крайней мере всегда знаешь сколько и за что платишь.
  

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl