Informacje Praktyczne > Porady > Fotografowanie


Fotografowanie

     W Moskwie nie problemu z zakupem filmów do aparatów fotograficznych. Kioski, w których można kupić filmy, znajdują się prawie przy każdej stacji metra.
     Zawsze trzeba jednak uważać (i to dotyczy nie tylko Rosji), w jakich warunkach sprzedawcy przechowują filmy. Nie można oczekiwać dobrej jakości od filmu, który leżał w upale; dlatego latem lepiej omijać kioski na ulicach. W każdym razie, najlepiej zaopatrywać się w filmy w wyspecjalizowanych sklepach.
     Niskie temperatury nie szkodzą filmom, ale utrudniają działalność automatycznych aparatów fotograficznych. Najlepszy aparat na warunki rosyjskiej zimy, to rosyjski „Zenit”.

     Późnym wieczorem nie ma sensu robić zdjęcia tanim aparatem typu "Kodak" - nie wyjdzie nic, prócz jasnych plam od światła lamp.
     Trzeba używać aparatu, w którym czas ekspozycji można regulować ręcznie. Wtedy wystarczy twardo umocować aparat, albo oprzeć go o jakiś nieruchomy przedmiot, nacisnąć guzik i trzymać około 5 sekund.  

     W muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy też niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp.
     Chociaż, oczywiście, zawsze można zrobić kilka zdjęć, jeśli nikt nie widzi.

     W cerkwiach też nie wolno fotografować, bo jest to przed wszystkim dom boży, a nie zabytek turystyczny. Cerkwie, które są muzeami, wymagają zezwolenia na fotografowanie.
     Na przykład, wstęp do Sergijew Posadu jest wolny, ale za robienie zdjęć trzeba płacić. W taki sposób muzeum otrzymuje opłatę od turystów.
     Dlatego proszę o zwracanie uwagi na znak zakazu fotografowania. Powiem, na ucho, że bez zbytniego rozzuchwalania się, zawsze można zrobić zdjęcie i nawet nakręcić film tam, gdzie oficjalnie jest to zakazane.

     На территории музеев (даже под открытым небом), там, где вход платный, обычно берётся и плата за фотографирование. Впрочем, всегда есть возможность сделать пару снимков безо всякого разрешения пока никто не видит.
 

 

E-mail: moskwa@mail.ru 
© 2004, Nikołaj Kałasznikow
www.rossia.pl